Topiary cieszą się zainteresowaniem wśród właścicieli ogrodów.

29 sierpnia, 2021 0 przez admin

Formowane rośliny tak zwane “topiary” znane są człowiekowi najprawdopodobniej od czasów starożytnych, od starożytnego Egiptu. W dawnym Rzymie uprawiany był zawód , który polegał na nadawaniu kształtu roślinom – topiarius. Cała sztuka niestety zanikła w średniowieczu, aby odrodzić się w XVI wieku i trzymać się bardzo dobrze po nasze czasy. W dzisiejszych czasach topiary cieszą się zainteresowaniem pośród właścicieli ogrodów w trzech podstawowych formach: geometrycznej, architektonicznej a także chyba najbardziej popularnej- formie amorficznej, która to forma polega na nadaniu danej roślinie surrealistycznego kształtu, który nie ma przeważnie odniesienia w w naturze.

 

Podczas tworzenia tego typu ozdób często używanymi roślinami są; żywotnik, bukszpan, cis a ponadto klon i buk. Niezbędne narzędzia, nasiona, nawozy i sadzonki – wszystkie te elementy jest w stanie zapewnić centrum ogrodnicze. Położone między ludźmi oraz prowadzone przez fachowców w tej branży, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom ogrodników i ich ogrodów. Produkty sprowadzane od najlepszych producentów a także sadzonki dostarczone z wysokiej jakości hodowli zagwarantują ogrodom oczekiwaną jakość. Ogród zaś odpłaci się pięknem a także spokojem, z jakiego my możemy korzystać. Podstawą każdego ogrodu są nie tylko i wyłącznie bogate klomby kwiatów oraz duża gama różnych krzewów porozrzucanych nieśmiało na równiutkim trawniku.

 

Dobrze wyposażony ogród ma także wszelkiego typu rośliny formowane łódź. Głogi, klony, buki, dęby oraz brzozy, lipy oraz wierzby i jeszcze wiele wiele innych gatunków dają nam wiosną w ogrodzie piękne ukwiecenie naszego własnego skrawka zieleni, jesienią zaś zachwycają nas paletą kolorów umilającym namnieco chłodne popołudnia w naszym ogrodzie. Z kolei jeśli zależy ci na całorocznym pięknie, kierujmy nasz wzrok ku iglakom, które najczęściej, jako niezwykła ozdoba, formowane są w przeróżne kształty.